niedziela, 7 października 2012

Cholesterol a sok Noni


Obniżanie poziomu cholesterolu we krwi przez Noni.

W rozwiniętych krajach zawały serca są jedną najczęstszych przyczyn zgonów. Jest to spowodowane zarówno siedzącym trybem życia jak i złą dietą bogatą w tłuszcze. Nasz metabolizm ewoluował przez miliony lat, pierwotny człowiek odżywiał się głównie „roślinnie”, natomiast człowiek współczesny je głównie posiłki mięsne. Organizm ludzki nie zdążył się „przestawić’” na taki tryb odżywiania. 
Oczywiście cholesterol czy trójglicerydy są potrzebne organizmowi, chociażby do wytworzenia hormonów (kortyzolu, estrogenów czy testosteronu), jednak zbyt wysoki poziom jest bardzo szkodliwy. We krwi na całkowity cholesterol związany z proteinami składają się dwie frakcje: HDL (high density-lipoprotein tzw. dobry cholesterol) i LDL (low-density lipoprotein, tzw. zły cholesterol). Zbyt wysoki poziom cholesterolu, w szczególności frakcji LDL, prowadzi do tworzenia płytek miażdżycowych w naczyniach krwionośnych a następnie arteriosklerozy (miażdżycy).


Jeśli do tego dodać palenie papierosów efekt może być tragiczny. Zawarta w dymie nikotyna zwęża naczynia krwionośne, podnosząc tym samym ciśnienie krwi, a wolne rodniki utleniają cholesterol przekształcając go w szczególnie szkodliwą formę. 
W celu zbadania wpływu soku Noni na poziom cholesterolu we krwi wytypowano 132 osoby, kobiety i mężczyzn w wieku 20-60 lat z cholesterolem na poziomie powyżej 190mg/dl. Osoby podzielony na 3 grupy: dwie kontrolne i badana. Jedna z nich nic dodatkowego nie dostawała do picia, kolejna wodę z dodatkiem kwasu octanowego by nadać smak podobny do noni, a trzecia 120ml soku noni dziennie. Po miesiącu w grupie pijącej sok noni zaobserwowano średnio spadek cholesterolu z 235mg/ml do 190mg/ml, natomiast trójglicerydów z 242mg/dl do 193mg/dl. Ponadto zaobserwowano, że poziom HDL spadał a LDL wzrastał we krwi. W grupach kontrolnych nie zaobserwowano żadnych zmian.



Tekst został opracowany na podstawie książki prof. J. Westendorfa „Noni Morinda citrifolia. Old tradition and modern recognition”.