środa, 20 lipca 2011

Układ immunologiczny a Noni cz.1


Działanie Noni na układ immunologiczny

Profesor Johannes Westendorf napisał książkę pt. ”Old tradition and modern recognition” (Stara tradycja doceniona współcześnie) poświęconą badaniom nad Noni. O autorze można poczytać na stronie noniresearch.org Jeden z rozdziałów omawia działanie Noni na układ immunologiczny. Profesor zadaje pytanie czy istnieją naukowe podstawy aby wytłumaczyć fenomen oddziaływania soku na układ immunologiczny w różny sposób. Wielu użytkowników zauważa bowiem zwiększoną odporność na choroby bakteryjne czy wirusowe, więc w tym przypadku układ immunologiczny jest jakby „stymulowany”. Natomiast z drugiej strony są osoby cierpiące na choroby autoimmunologiczne, którym również sok w jakiś sposób pomaga. Tutaj więc „wycisza” działanie układu immunologicznego. Jak to możliwe? Czy naukowo można to wytłumaczyć? Aby to wytłumaczyć należy omówić przynajmniej podstawy działania układu immunologicznego. Białe krwinki odgrywają kluczową rolę, są „policją” naszego organizmu. Są podzielone na podgrupy; makrofagi (komórki bójcze) i limfocyty różnego rodzaju. Zadaniem układu immunologicznego jest ochrona przed zagrożeniami zewnętrznymi. Tym samym wymaga to rozpoznawania komórek własnego organizmu. Służy temu specjalne oznaczenie własnych komórek białkami które tworzą unikalny dla każdej osoby tzw. system zgodności tkankowej (MHC). Gdy wirusy bądź bakterie wnikną do organizmu nie posiadają białek MHC i są eliminowane przez makrofagi.
Układ immunologiczny człowieka działa na zasadzie swoistej i nieswoistej. Odpowiedź nieswoista działa jako pierwsza linia obrony. W tej lini obrony organizmu odgrywają role: makrofagi, granulocyty, układ dopełniacza, lizozym i interferon (IFN). Natomiast odpowiedź swoista wymaga czasu, działa na zasadzie pamięci. Po przebytej infekcji system immunologiczny pamięta specyficzne antygeny i wytwarza tzw przeciwciała pamięci. Kiedy ten sam patogen wniknie do organizmu odpowiedź jest natychmiastowa i dużo większa niż za pierwszym razem. Właśnie dlatego, że na początku działa w zasadzie głównie układ nieswoisty dzieci chorują częściej. Szczepionki służą wytworzeniu przeciwciał pamięci na określone choroby.
Czasem jednak układ immunologiczny rozpoznaje własne komórki, tkanki jako obce i atakuje. Mamy więc do czynienia z chorobami autoimmunologicznymi. Istnieje hipoteza mówiąca, że niektóre patogeny mają podobne białka do ludzkich. Układ immunologiczny eliminując patogen zapamiętuje te białka jako obce a potem atakuje podobne białka własnego organizmu. Chorobami autoagresywnymi są m.in.: Stwardnienie rozsiane (SM), Zespół przewlekłego zmęczenia, Choroba Gravesa-Basedowa, Choroba Hashimoto, Toczeń, Zespół Sjögrena, choroba Parkonsona, Zesztywniające zapalenie stawów (ZZSK), Cukrzyca insulino zależna i wiele innych. Problem w leczeniu polega na tym, że niemożliwe jest selektywne wyeliminowanie komórek pamięci. Wyciszając układ immunologiczny powodujemy zwiększone ryzyko na zachorowania.
W jaki sposób działa Noni? Użytkownicy bardzo często wspominają, że w zasadzie przestają chorować na przeziębienia czy grypy kiedy regularnie spożywają sok. Badania w tym kierunku jeszcze nie zostały wykonane na ludziach. Natomiast niesamowite odkrycie zostało opisane w publikacji naukowej Hirazumi i Furosawa w 1994 roku. Naukowcy opisali przeciwnowotworowe działanie Noni (frakcji z owoców nierozpuszczalnej w alkoholu), które było zahamowane w momencie jednoczesnego podania leków hamujących działanie układu immunologicznego. Wywołali oni u myszy nowotwór żołądka, podzielili na grupy. Obydwu grupom podawali Noni a oprócz tego jednej z grup dodatkowo leki hamujące działanie układu immunologicznego. W grupie myszy bez tych leków można było zaobserwować dłuższe przeżycie myszy, podczas gdy przy lekach nowotwór bardzo szybko powodował śmierć zwierząt. W roku 1999 naukowcy opublikowali kolejną ciekawą pracę podając chorym na nowotwory myszom noni-ppt (precypitat z Noni). Oceniano jednocześnie poziom cytokin, które ewentualnie mogą działać przeciwnowotworowo w organizmie. Przy podawaniu Noni zaobserwowano wzrost poziomu cytokin: TNFα, IFNγ, IL-1β, IL-12 ale nie IL-10, która ma aktywność przeciwzapalną, czyli wyciszającą działanie układu immunologicznego. Te publikacje wyjaśniają wzmożone działanie układu immunologicznego.
Ale czy istnieją naukowe dowody na to, że Noni działa również wyciszająco na układ immunologiczny?
W publikacji z 2008 roku Palu i in. zaobserwowali, że podawanie myszom soku Noni powodowało, że komórki układu immunologicznego wydzielały w większej ilości IFNγ ale wydzielanie IL-4 było zahamowane. Interferon jest zaangażowany w niespecyficzną odpowiedź układu immunologicznego, natomiast Interleukina 4 promuje powstawanie alergii. To może tłumaczyć antyalergiczne działanie Noni.
Profesor Westendorf omawia przypadki osób z chorobami autoimmunologicznymi, którym picie soku bardzo pomogło. Ponieważ w chorobach tego typu często mamy do czynienia z reakcjami zapalnymi powodującymi ból tutaj Noni również może pomóc. Działanie przeciwbólowe omówione zostanie później.