środa, 20 lipca 2011

Przeciwnowotworowe działani Noni (cz.2)


Od tej publikacji w 1999r w zasadzie bardzo dużo się zaczęło. Świat mógł dowiedzieć się o działaniu Noni na nowotwory. Autorzy artykułu Anne Hirazumi i Eiichi Furusawa zajmują się tematyką Noni od wielu lat. Naukowcy omówili tutaj bardzo dokładnie jak substancja zawarta w owocu Morinda citrifolia L (związek z grupy polisacharydów) działa na nowotwory. Artykuł z 1999 roku omawia terapeutyczne działanie owocu Morinda citrifolia L (Noni) w przypadku nowotworów płuc wywołanych u myszy laboratoryjnych. W badaniach użyto również hodowli komórkowych.
W publikacji wykonano doświadczenia, które potwierdziły następujące działanie Noni:
1. Podawanie chorym na nowotwory myszom wydłużało czas ich przeżycia. Wyniki w tabelce poniżej.
2. Noni nie było toksyczne dla hodowli komórek nowotworowych ale aktywowało komórki obronne w organizmach chorych myszy. Po zaktywowaniu komórki te wydzielały substancje działające przeciwnowotworowo: czynnik martwiczy guza (TNFalfa), interleukinę 1beta, interleukinę 10, interleukinę 12, interferon gamma (INFgamma), tlenek azotu (NO). Podsumowując, polisacharyd, nazwany w artykule noni-ppt, który najprawdopodobniej ma działanie immunomodulacyjne, aktywuje system immunologiczny (odpornościowy) i organizm sam "walczy z nowotworem" m.in. poprzez zahamowanie wzrostu guza.
3. Tradycyjne leczenie chemioterapeutykami takimi jak adriamycyna (Adria), cisplatyna (CDDP), 5-fluorouracyl (5-FU) i winkrystyna (VCR), było skuteczniejsze przy jednoczesnym stosowaniu Noni. Wyniki w tabelce poniżej.

 
Jeśli jesteś zainteresowany bardziej szczegółowym omówieniem artykułu proszę o maila, a wyślę interesujące Cię informacje. Masz pytania? Pisz śmiało.