poniedziałek, 22 sierpnia 2011

Protekcyjne ochronne działanie Noni na wątrobę

Artykuł opublikowany w 2008r omawia protekcyjne (ochronne) działanie  soku z owocu Noni na wątrobę. 
W kilku słowach naukowcy doszli do wniosku, że wątroba zwierząt, które piją sok noni, jest mniej podatna na uszkodzenia związkami chemicznymi. Tutaj do uszkodzenia wątroby użyto związku o nazwie chlorometan. Po podaniu związku zwierzętom obserwowano zmiany w wątrobie oraz sprawdzono wydzielanie enzymów wątrobowych. Najmniejsze uszkodzenia były u zwierząt, które piły sok noni. Autorzy wyciągają wnioski, że sok Noni działa ochronnie na wątrobę i może być naturalnym sposobem ochrony jakże ważnego  narządu  przed chemicznie indukowaną hepatotoksycznością. Duże dawki spożywania soku Noni są bezpieczne i nie powodują uszkodzenia komórek wątroby.

A poniżej bardziej dokładne omówienie artykułu. 

W doświadczeniu użyto szczurów szczepu SD (Sprague-Dawley). Zwierzęta podzielono na cztery grupy grupy. Jednej dawano do picia wodę a drugiej 20% sok z owocu Noni (firmy TNJ - Tahitian Noni® Juice).  Obydwu grupom  podawano tetra chlorometan(CCl4). Jest to związek, który silnie uszkadza wątrobę, ma więc działanie hepatotoksyczne. Długotrwałe stosowanie wywołuje działanie kancerogenne (rakotwórcze). W doświadczeniu ponadto brały udział kolejne dwie kontrolne grupy szczurów, którym podawano do picia wodę albo sok Noni ale nie podano CCl4. Po wykonanych doświadczeniach obserwowano poziom aminotransferaz wątrobowych oraz wykonano preparaty mikroskopowe z tkanki wątroby w celu oceny zniszczenia narządu.
Eksperyment 1
Grupę 16 szczurów podzielono na dwie części i jednej podawano do picia wodę, drugiej 20% sok z  Noni. Po 8 dniach połowie szczurów z każdej grupy został podany CCL4 w dawce 0,5ml/kg masy ciała. Szczury zostały uśpione 6 godzin później, wątroby zwierząt utrwalono i wykonano preparaty barwione H&E (hematoksyliną i eozyną). Natomiast z krwi zwierząt wykonano oznaczenia AST i ALT (próby wątrobowe), które są wskaźnikiem funkcjonowania wątroby.  Otrzymano następujące wyniki:
a – wątroba szczura, który pił wodę, nie został poddany działaniu CCL4.
b – wątroba szczura, który do picia dostawał 20% sok Noni, nie został poddany działaniu CCL4.
c – wątroba szczura, który do picia dostawał wodę, został poddany działaniu CCL4, wątroba uległa zniszczeniu. Widoczne są nekrotyczne komórki a także powiększone hepatocyty (komórki wątroby).
d – wątroba szczura, który do picia dostawał 20% sok Noni, został poddany działaniu CCL4, wątroba nie uległa zniszczeniu. Sok wykazał więc protekcyjne działanie. 




Eksperyment 2
Podobne doświadczenie zostało wykonane z rozłożeniem w czasie. Wyniki były podobne, sok Noni działał protekcyjnie. Wyniki na zdjęciu poniżej. Strzałką oznaczono zniszczone komórki wątroby.
 



Wpływ soku Noni na wydzielanie enzymów wątrobowych AST i ALT.


AST (IU/L)
ALT (IU/L)
Kontrola – woda do picia
222±121**
67±31**
20% sok Noni do picia
184±31**
65±59**
woda + CCL4 w dawce 0,5ml/kg
1135±466
136±41
20% sok Noni + CCL4 w dawce 0,5ml/kg
358±69*
68±12**

Wydzielanie AST i ALT jest enzymatycznym dowodem zniszczenia wątroby. W przypadku enzymu ALT wydzielanie nie uległo zmianie przy działaniu CCL4 i jednoczesnej protekcji soku Noni. Natomiast wydzielanie AST zwiększyło się jednokrotnie przy protekcji sokiem Noni, natomiast bez ochrony zwiększało się aż pięciokrotnie. 
Autorzy wyciągają wnioski, że sok Noni działa ochronnie na wątrobę i może być naturalnym sposobem ochrony jakże ważnego  narządu  przed chemicznie indukowaną hepatotoksycznością. Duże dawki spożywania soku Noni są bezpieczne i nie powodują uszkodzenia komórek wątroby.